چرا ارتقا سرور اهمیت دارد؟

زمان مناسب برای ارتقا سرور

مقالات
بدون دیدگاه

سرور ها تجهیزات حرفه ای هستند که وجود آن ها در هر کسب و کار اینترنتی و آنلاین می تواند یک پوئن مثبت به شمار آید، البته این تجهیزات همانند دیگر دستگاه ها و سیستم های پیشرفته نیاز به آپدیت و بروز رسانی نرم افزار و سخت افزاری دارد. اگر به دنبال این هستید که در کسب و کار حرفه ای خود به شکل پیشرفته ای برند سازی کنید باید تمامی تجهیزات مورد نیاز را در زمان مشخص ارتقا دهید.

سرور ها مهم ترین بخش از یک کسب و کار اینترنتی به شمار می آیند که هر چند وقت یکبار به آپدیت و بروز رسانی سیستمی نیاز دارند. ممکن است بپرسید که چه زمانی باید این تجهیزات را ارتقا دهیم؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بدانید ضعف در عملکرد سرور باعث می شود تا بفهمید نیاز به آپدیت دارد، البته که دلایل دیگری نیز دیگر وجود دارد که در ادامه به بررسی بیشتر آن ها خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل ارتقا سرور ها به سایت نت پرداز مراجعه نمایید.

چرا باید یک سرور را ارتقا دهیم؟

امروزه پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا افراد بتوانند با رفاه و آسایش بیشتر زندگی کنند، در واقع تکنولوژی یک عامل تاثیر گذار در افزایش کیفیت زندگی افراد به شمار می آید. البته علم هنوز به اندازه ای پیشرفت نکرده که افراد بتوانند به صورت مادام العمر از اختراعات استفاده کنند، به بیان دیگر هر وسیله و دستگاهی که تا به امروز  تولید شده به مرور زمان نیاز به تعویض یا ارتقا دارد.

سرور ها نمونه منحصر به فرد از تکنولوژی و پیشرفت هستند که وجود آن ها قابلیت های متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهد، اما متاسفانه چرخه عمر آن ها به گونه ای نیست که بتوانید به شکل مادام العمر و همیشگی روند عملکرد مثبت و یکنواختی ندارند. استفاده از هر نوع سرور حتی پیشرفته ترین نوع آن ها به ارتقا و آپدیت نیاز دارد.

در کسب و کار های اینترنتی و آنلاین، سرور ها باید توسط مدیران چک شده و در صورت نیاز ارتقا پیدا کنید. منظور از چک کرد سرور، تست سیستم نرم افزار و قطعات سخت افزاری سرور است. تست و چک کردن به موقع کمک می کند تا در زمان درست و به موقع آپدیت یا تعویض قطعات انجام گیرد و این کار تاثیر زیادی در عملکرد سرورها خواهد داشت.

 

دلایل ارتقا دادن سرور ها چیست؟

دلایل ارتقا دادن سرور ها چیست؟

امروزه دنیای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین بخش بزرگی از زندگی واقعی افراد را به خود اختصاص می دادند و سرور ها به عنوان بخش بزرگ از کسب و کار های اینترنتی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. ممکن است در زمان آغاز به کار خود با سرور های محدود و کوچک بتوانید عملکرد قابل قبولی داشته باشید اما به مرور زمان با محدودیت هایی همراه خواهد شد.

افزایش فضای ذخیره سازی، دسترسی به پهنای باند بیشتر، قدرت محاسباتی بهتر و … از مهم ترین قابلیت های مورد نیاز برای گسترش کسب و کار به شمار می آیند. کمبود موارد عنوان شده سبب شده تا سرور ها نیاز به ارتقا داشته باشند، البته دلایل زیادی برای این کار وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضعف در عملکرد سایت

امروزه راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیاز به سرمایه گذاری فیزیکی ندارد اما در مقابل باید برای خرید سرور ها هزینه کنید. اگر به دنبال کاهش هزینه ها هستید پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید سرویس هاست اشتراکی بروید، زیرا استفاده از این تجهیزات نیاز به دانش و تخصص خاصی ندارد و به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید.

البته بهتر است بدانید که استفاده از سرویس های اشتراکی محدودیت هایی به همراه دارد و سایت هایی که از این سرور استفاده می کنند می بایست برای استفاده از منابع و امکانات اشتراکی مدام در حال رقابت باشند. حال تصور کنید که چند سایت به صورت همزمان نیاز دارند از یک منبع بخصوص استفاده کنند، بدون شک محدودیت های زیادی برای این وبسایت ها وجود دارد.

تداخل و عدم دسترسی به منابع مورد نیاز کمترین مشکلی است که سایت های مختلف با آن مواجه خواهند شد، در این مرحله هر سایت که اول به سرور دسترسی داشته باشد منابع مورد نیاز را رزرو خواهد کرد و به این ترتیب سرور قادر به پاسخ دهی به دیگر درخواست ها نخواهد بود. برای پیشگیری از این اتفاق می باست منابع بیشتری در اختیار سایت ها قرار بگیرد که این اقدام تنها به واسطه آپدیت و ارتقا سرور امکان پذیر است.

از کار افتادن عملکرد سایت

یکی از دلایلی که ارتقا سرور را به امری الزامی تبدیل می کند ، اختلال در عملکرد سایت است. بر این اساس عملکرد سایت مختل خواهد شد و با از کارافتادگی آن یک فاجعه در کسب و کار به بار می آید. تصور کنید که هر بار یک کاربر به سایت شما مراجعه کند و با ارور یا باگ مواجه شود؛ بدون شک قید سایت شما را خواهد زد.

در زمان خرید هاست اشتراکی، ارائه دهنده ها قابلیت هایی را در اختیار شما قرار می دهند که بر اساس آن تمام خدمات و امکانات سرور در زمان مقرر ارتقا پیدا می کند. در واقع ارائه دهندگان با ضمانت 9/99% آپتایم بودن، کسب و کار اینترنتی شما را تضمین می کند.

اگر تجارت حساسی دارید و نمی توانید حتی یک دهم درصد نیز ریسک کنید بهتر است به جای هاست اشتراکی از VPS ها استفاده نمایید. این قابلیت به شما اطمینان می دهد که حتی لحظه ای سایت شما با باگ یا ارور همراه نخواهد بود، در واقع یک محیط کاملا ایزوله شده و یک آی پی مخصوص خواهید داشت. بر این اساس سایت شما تنها استفاده کننده از منابع هاست به شمار می آید.

اتمام منابع و فضای لازم

یکی از دلایلی که باعث رشد و پیشرفت کسب و کار اینترنتی و رشد سایت خواهد شد، داشتن قابلیت و منابع است. در واقع افرادی که منابع بیشتری را برای سایت خود در نظر میگیرند، از ترافیک بیشتری برخوردار هستند. داشتن فضا و منابع بیشتر باعث می شود که برنامه های موجود در سایت به درستی و با سرعت بیشتری اجرا شوند که این مورد رضایت کاربر را به همراه دارد.

اگر از هاست های اشتراکی استفاده می کنید بدون شک به مشکل بر میخورید مخصوصا اگر کسب و کار حساسی دارید و افزایش ترافیک سایت برای شما مهم است. در صورتی که به تازگی تجارت خود را راه اندازی کرده اید پیشنهاد می کنیم در برنامه ریزی کاری خودف ارتقا سرور را در چند ماه آینده قرار دهید.

مشکلات امنیتی

اطلاعات و دیتا مربوط به عملکرد سایت، کسب و کار و کاربران از اهمیت زیادی برخوردار هستند و نباید با مشکلات امنیتی روبرو شوند. برای حفظ امنیت سایت از نفوذ عوامل بیرونی، هکر های مخرب و … باید از ابتدا به فکر ایزوله کردن سایت باشید، این کار مانع از درز اطلاعاتی خواهد شد و در صورتی که مورد تهاجم قرار بگیرید، می توانید از امنیت اطلاعات سایت مطمئن باشید. ارتقا سرور از هاست اشتراکی به VPS اقدامی قابل توجه برای حفظ امنیت اطلاعات است، در واقع به کمک این سرورها می توانید از حملات سایبری و نقص سایت جلوگیری کنید و هر گونه خط سیستمی و پیکربندی را به صفر برسانید.

افزودن امکانات جذاب تر

استفاده از سرور ها قابلیت های متنوعی در اختیار شما فرار می دهد و می توانید در راستای موفقیت بیشتر از آن استفاده نمایید. در آپدیت جدید این تجهیزات قابلیت های چشمگیری و جذاب  وجود دارد و برای کسب  کار خود نیز  می توانید. به کمک این تجهیزات امکان شخصی سازی و مدیریت برای مشتریان مخصوصا فراهم است.

چگونه می توان سرورها را ارتقا داد؟

همانطور که عنوان شد سرور ها تجهیزات کاربردی هستند که به کمک آن می توان اطلاعات و دیتا را ذخیره سازی و در صورت نیاز آن مورد استفاده قرار داد. این تجهیزات قابلیت های متفاوتی در اختیار کاربران قرار می دهند از این رو بسیار محبوب به شمار می آیند. منابع و امکانات سرور ها گاهی با محدودیت هایی همراه هستند که تاثیرات منفی در کسب و کار اینترنتی شما خواهد داشت از این رو بهتر است این امکانات را بر اساس نیاز هر کاربر آپدیت کنید و ارتقا دهید.

دقت داشته باشید که هر سرور امکانات متعددی را ارائه می کند که پاسخگوی نیاز کاربران است اما گاهی میزان منابع و امکانات ارائه داده شده پاسخگو نیاز مشترکین نیست از این رو نیاز به ارتقا پیدا می کند، حالا سوال اینجاست که برای ارتقا سرور چه اقداماتی باید انجام شود؟ بدون شک نیاز به دانش و آگاهی دارد که البته با توجه به مراحل و نکات زیر می توانید به راحتی این اقدامات را انجام دهید:

در مرحله اول باید این را در نظر داشته باشید که قصد تعویض دارید یا ارتقا؟ برخی افراد قصد ندارند هزینه را بابت خرید VPS پرداخت کنند از این رو با ارتقا اشتراک خود، مدیریت و کنترل بیشتری را دریافت می کنند. بدین منظور توصیه می کنیم پیش از هر کاری حساب جدید را ایجاد کرده و تمام اطلاعات و دیتا را از حساب قبلی به حساب جدید انتقال دهید.

انتقال دامنه به هاست جدید

در این مرحله باید تمام اطلاعات منتقل شوند، البته در نظر داشته باشید این اقدام در صورتی است که قصد دارید میزبانی سایت را از یک هاست اشتراکی به یک سرویس VPS تغیر دهید. دقت داشته باشید که پیش از هر اقدامی حتما نام دامنه را نیز منتقل کنید، با این کار در هزینه ها و زمان صرفه جویی خواهید کرد همچنین قابلیت کنترل و مدیریت بیشتری بر روی سایت خواهید داشت.

تهیه بک آپ و نسخه پشتیبانی

پیش از هر اقدامی بهتر است از تمام اطلاعات و دیتای سایت بک آپ بگیرید، داشتن یک نسخه پشتیبانی به شما احساس آرامش بیشتری خواهد داشت. اگر اطلاعات زیادی درباره نحوه بک آپ گیری از اطلاعات سایت را ندارید میتوانید مراحل زیر را دنبال کنید.

از منوی سایت روی گزینه کنترل پنل کلیک کنید.

برای اتصال به حساب هاستینگ خود از یک سرویس دهنده FTP استفاده کنید؛ این سرویس ها نمونه های زیادی دارند که از مهم ترین آن ها می توان به FileZilla، Transmit یا Cyberduck اشاره کرد.

پس از اینکه اتصال با حساب هاستینگ برقرار شد می توانید وارد حساب خود شد و فایل های سایت را پیدا کنید. تمام فایل ها را انتخاب و صادر کنید، پس از صدور می بایست منتظر بمنید تا بایگانی شامل کلیه اطلاعات سایت ایجاد شود.

برای اینکه بتوانید از اطلاعات سایت پشتیبانی کنید باید از ابزار خاص و امن استفاده کنید، ابزار مناسب برای پشتیبانی گیری اطلاعات سایت شامل موارد متعددی است که از میان آن ها بهتر است به سراغ PHP My Admin بروید. یک ابزار حرفه ای که به شما کمک می کند تا بتوانید از تمام اطلاعات را بدون کم  کاست و با امنیت بالا بک آپ بگیرید. اگر می خواهید از ایمیل های موجود در سایت نیز یک نسخه داشته باشید می توانید از طریق سرویس گیرنده ایمیل اقدام کنید.

VPS جدید راه اندازی کنید

در این مرحله که نسخه ای از اطلاعات سایت با موفقیت ذخیره سازی کرده اید، بهتر است به سراغ تهیه کردن یک VPS و راه اندازی آن باشید. پس از تهیه کردن نسخه مربوطه هاست به صورت خودکار سرور جدید را راه اندازی خواهد کرد. اگر قصد دارید VPS مورد نظر را مدیریت و کنترل کنید می توانید پیش از هر اقدامی ابتدا VPS را راه اندازی کرده و سپس به سراغ انتقال سایت بروید.

دیتا سایت را روی VPS آپلود کنید

دیتا و اطلاعاتی که از قبل یک نسخه از آن را دانلود کرده اید، روی VPS  بارگذاری کنید. برای اینکه بارگذاری موفقی داشته باشید می توانید از روش های متعددی استفاده کنید که در میان آن ها ساده ترین روش ورود به فایل منیجر است. برای این کار از قسمت کنترل پنل یا کلاینت FTP فایل منیجر را بیابید و پس از انتخاب فایل های مورد نظر خود از گزینه آپلود استفاده نمایید.

آدرس IP را روی VPS قرار دهید

از دیگر اقداماتی که در راستای ارتقا سرور باید انجام شود، قرار دادن آدرس IP روی VPS است؛ با این اقدام آدرس آی پی را به نمایش خواهید گذاشت. برای نمایش آدرس آی پی و قرار دادن آن روی VPS می توانید از ارائه دهنده های DNS استفاده نمایید. یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان انتقال IP به کمک DNS باید مورد توجه قرار بگیر این است که این اقدام تقریبا 2 روز طول می کشد و در این مدت نمی توانید اقدام مثبتی بر روی سایت انجام دهید.

خبر خوشحال کننده این است که پس از پایان دوره 2 روزه انتشار، سایت شما در دسترس عموم قرار میگیرد و با هر دستگاه گیرنده ای از هر نقطه از دنیا امکان ورود به سایت فراهم خواهد شد. امنیت، ایمنی و قابلیت دسترسی ساده از مهم ترین مزایای استفاده از VPS ها است.

 

چگونه می توان سرورها را ارتقا داد؟

چرا ارتقا سرور اهمیت دارد؟

اگر به تازگی به بازار تجارت اینترنتی وارد شده اید و قصد دارید از این شبکه جهانی به کسب در آمد بپردازید پیشنهاد می کنیم حتما به فکر ارتقا سرور خود باشید. اگر کسب و کار شما به گونه ای است که افراد زیادی از طریق سایت با شما در ارتباط هستند به قابلیت دسترسی فوق العاده نیاز دارید.

کاربران باید بتوانند بدون بروز مشکل به سایت شما ورود پیدا کنند، افزایش رشد ترافیک سایت از مهم ترین خواسته هایی است که صاحبان کسب و کار دارند و برای رسیدن به آن هزینه های زیادی پرداخت می کنند. چنانچه در زمان ورود به یک شغل و حرفه اینترنتی، منابع و امکانات مورد نیاز خود را مشخص کنید می توانید به سادگی وب سایت حرفه ای را ایجاد کنید، البته بر اساس خواسته شما می توان برنامه ریزی دقیق برای ارتقا سرور در ماه های آینده طرح ریزی کرد.

به خاطر داشته باشید که مشخص کردن اهداف سایت تاثیر زیادی در انتخاب هاستینگ دارد، در صورتی که پیشرفت چشمگیر در آینده نیزدیک نمی بیندی می توانید از هاستینگ اشتراکی استفاده کنید که هزینه کمتری نیز دارد. برخی افراد برای کسب و کار خود چشم اندازه قدرتمند در کوتاه مدت می بینند و همین امر سبب شده تا توصیه کنیم که از زمان آغاز به کار به فکر روش های ارتقا سرور باشید.

جمع بندی

ارتقا سرور یک اقدام ایده آل برای وبسایت هایی است که نیاز به منابع و فضای بیشتر برای کسب و کار خود دارند، با ارتقا آنها قابلیت های زیادی در اختیار شما قرار می گیرد. برطرف کردن اختلالات و مشکلات احتمالی از مهم ترین مزایای آن به شمار می آید. اگر کسب و کار حساس دارید می توانید از ابتدا به سراغ VPS بروید، در واقع با کمک این نوع سرور ها به سادگی می توانید کنترل ترافیک سایت را در اختیار بگیرید و به شکل کامل و ایمن به معرفی کسب و کار خود بپردازید.

اگر قصد ارتقا سرور را دارید اما اطلاعات زیادی در این باره ندارید پیشنهاد می کنیم به کارشناسان حرفه ای در واحد پشتیبانی و فروش نت پرداز مراجعه نمایید. در این مجموعه می توانید با کارشناسان حرفه ای در ارتباط باشید و تمام اطلاعات مربوطه در این مجموعه وجود دارد می توانید بدون هیچ دانش یا پیشینه ای و تنها با مطالعه مطالب مربوطه به آن ها دست پیدا کنید.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید