مصرف برق سرور HPE

سرورهای HPE چقدر برق مصرف می‌کنند؟

مقالات
بدون دیدگاه

سرورهای HPE چقدر برق مصرف می‌کنند؟ در دهه‌های اخیر، همگام با رشد سریع صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مراکز داده به‌عنوان انبارهای اصلی ذخیره‌سازی اطلاعات، اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. مصرف برق در این مراکز، یکی از مهمترین عواملی است که تاثیر مستقیمی بر چگونگی عملکرد سرورها و میزان هزینه‌های اجرایی دارد. سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه به دنبال یافتن راهکارهایی برای بهینه‌سازی مصرف برق و کاهش هزینه‌های مربوط به آن هستند تا بتوانند به بهبود بهره‌وری این سازمان‌ها و کاهش هزینه‌های عملیاتی کمک کنند. در همین راستا سرورهای HPE  به عنوان یکی از پیشگامان این صنعت، مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته‌اند و ما نیز در این بلاگ قصد داریم به بررسی مصرف برق سرور های HPE و ارائۀ راهکارهایی برای بهینه‌سازی این مصرف در اتاق سرور بپردازیم.

سرورهای HPE و فناوری‌های به‌کار رفته در آن

سرورهای پیشرفتۀ  HPE با برخورداری از تکنولوژی‌های منحصر به فرد خود در زمینۀ مدیریت هوشمند انرژی، معماری کارامد تجهیزات سخت‌افزاری، پیکربندی بهینۀ نرم‌افزارها و کنترل حرارت از طریق خنک‌کننده‌ها، شرایط را برای بهبود عملکرد سیستم‌ها وافزایش کارایی آن‌ها با کم‌ترین میزان مصرف انرژی فراهم می‌کنند. ارائۀ چنین قابلیت‌هایی در کنار سایر ویژگی‌های ممتاز این محصول مانند برخورداری از پردازنده‌های قوی، سیستم امنیتی غیرقابل نفوذ، قابلیت مقیاس‌پذیری بالا و پشتیبانی 24ساعته موجب محبوبیت بیشتر و و افزایش فروش سرور HPE نسبت به سایر سرورها می‌شود.

مدیریت هوشمند انرژی

بررسی و کنترل دائمی میزان دقیق مصرف انرژی سرورها، توسط فناوری Power Capping و قرار گرفتن آن در حالت استندبای در شرایطی که نیاز به محدود کردن مصرف برق وجود داشته باشد، موجب ذخیرۀ انرژی می‌شود. به این صورت که با کاهش تعداد هسته‌های فعال و یا کاهش سرعت فعالیت پردازنده‌ها به صورت خودکار، کارایی دستگاه در وضعیتی پایین‌تر از شرایط نرمال قرار خواهد گرفت، اما به محض این‌که حجم بار کاری کاهش یابد، سیستم به حالت عادی خود برخواهدگشت.

مصرف برق سرور hpe-01

سرورهای HPE چقدر برق مصرف می‌کنند؟

معماری بهینۀ تجهیزات سخت‌افزاری

استفاده از پردازنده‌ها‌، حافظه‌ها و قطعات سخت‌افزاری با کارایی و کیفیت بالا، تاثیر به‌سزایی در افزایش عملکرد سرور و کاهش زمان اجرای عملیات آن‌ دارد. این سرورها با به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفتۀ Intel Xeon Scalable و AMD  در پردازشگرها، حافظه‌های  DDR4 و DDR5 و منابع تغذیۀ کارآمد، هزینه‌های مربوط به تامین انرژی را کاهش داده و پایداری و عملکرد قسمت‌های مختلف محصول را بهبود می‌بخشند.

پیکربندی بهینۀ نرم‌افزارها

تجهیز سرورهای HPE به فناوری‌هایی مانند Intelligent Power Node Manager  و سرویس‌های Power Discovery ، قابلیت مدیریت مصرف انرژی و و مانیتورینگ را در اتاق‌های سرور فراهم می‌کند. عملکرد این نرم‌افزارها به این صورت است که با ارائۀ اطلاعات دقیقی دربارۀ میزان مصرف انرژی هر یک از تجهیزات، این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‌کنند که  بتوانند منابعی که بیشترین استفاده را از انرژی برق دارند، شناسایی نموده و با کنترل دقیق آن‌ها، امکان استفادۀ بهینه از منابع انرژی را فراهم کنند.

مصرف برق سرورهای HPE

مصرف برق سرورهای HPE متناسب با مدل، نوع و کاربری آن‌ها متفاوت است، اما از آن‌جا که سری جدید این سرورها از فناوری‌های مدیریت انرژی و سخت‌افزارهایی با کیفیت بالا برخوردارند، معمولا نسبت به سرورهای قدیمی به صورت بهینه‌تری از انرژی برق استفاده می‌کنند.

سرورها بسته به مدل، دارای یک یا دو منبع تغذیۀ اصلی 500W، 800W یا 1600W هستند که با طراحی کارامد از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کنند.متوسط مصرف برق این سرورها در شرایط عادی حدودا 300 الی 500 وات است که این میزان، متاثر از عوامل مختلفی نظیر حجم داده‌های در حال پردازش، تنظیمات مربوط به مدیریت و ذخیرۀ انرژی و تعداد قطعات نصب‌شده، متغیر است و گاهی در پردازش بارها و داده‌های کاری حجیم، این عدد ممکن است موقتا بیشتر از این مقدار نیز باشد.

مصرف برق سرور hpe-3

سرورهای HPE چقدر برق مصرف می‌کنند؟

عوامل موثر در مصرف برق سرورهای HPE

تعداد و مدل پردازنده‌ها، حجم و نوع حافظه‌ها و درایوهای ذخیره‌سازی، کیفیت Power Supply ، شرایط محیطی، نحوۀ پیکربندی سرور و نوع استفاده از آن، همه از مواردی هستند که بر میزان مصرف انرژی  سرورها اثر می‌گذارند که در ادامه، شیوۀ اثرگذاری برخی از ‌آ‌ن‌ها جداگانه بررسی می‌شود:

پردازنده‌ها (CPU)

پردازنده‌هایی که به صورت (Solid-State)  و بر اساس فناوری‌های پیشرفته‌ مانند FinFET و 7nm ساخته شده‌اند، معمولا مصرف برق کمتری دارند.در مقابل پردازنده‌هایی با تعداد هسته‌های بیشتر و سرعت پردازش بالاتر که از فناوری‌های قدیمی‌تر مانند 28nm یا 14nm برخوردارند، نسبت به پردازنده‌های نسل جدید، برق بیشتری مصرف می‌کنند؛ زیرا فعالیت مداوم سرورها در پردازش داده‌های حجیم  منجر به تولید گرمای بیشتر شده ودر نتیجه، فن‌ها و سیستم‌های خنک‌کنندۀ بیشتری مورد نیاز است که خود باعث بالا رفتن مصرف انرژی می‌شود.

حافظه‌ و درایوهای ذخیره‌سازی

حجم حافظه (RAM)  و نوع درایوهای ذخیره‌سازی، تاثیر مهمی  بر مصرف برق اتاق سرور دارد. حافظه‌ها معمولا با ظرفیت‌های 2GB،4GB،8GB، 16GB و 32GB  تولید می‌شوند و هرچه حجم حافظه افزایش پیدا کند، پردازش داده‌ها نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شود و در نتیجه برق بیشتری مصرف می‌شود.

نوع درایوهای ذخیره‌سازی از نظر SSD یا HDD بودن نیز باید بررسی شود؛ چرا که درایوهای SSD با برخورداری از تکنولوژی نیمه جامد (بدون قطعات مکانیکی)  عملکرد بهتر و سرعت بالاتری در ذخیره‌سازی داده‌ها و دسترسی به آن‌ها ارائه می‌دهد که موجب بهبود کارایی سیستم شده و از مصرف بی‌رویۀ انرژی جلوگیری می‌کند. در مقابل درایوهای HDD که از دیسک‌های چرخان مکانیکی برای ذخیرۀ اطلاعات و بازیابی آ‌ن‌ها استفاده می‌کنند، نیاز به انرژی بیشتری دارند.

کیفیت Power Supply

Power Supply  وظیفۀ تامین انرژی الکتریکی قطعات داخلی سرور مانند پردازشگرها، حافظه،درایوهای ذخیره‌سازی و کارت‌های گرافیک را بر عهده دارد. اگر این قطعه از کیفیت خوب و پایداری بالایی برخوردار باشد، می‌تواند علاوه بر تامین نیازهای سرور با کم‌ترین انرژی، از نوسانات برق که موجب اختلال در عملکرد سیستم می‌شوند نیز جلوگیری کند. 

راهکارهای بهینه‌سازی مصرف برق در سرورهای HPE

با توجه به اثرات مستقیم مصرف انرژی بر محیط زیست و لزوم بهینه‌سازی مصرف برق  جهت افزایش کارایی دستگاه‌ها و کاهش حداکثری هزینه‌ها، ایجاب می‌کند راهکارهایی را در این زمینه ارائه دهیم:

  1. راهکار اول، استفاده از فناوری‌های پیشرفتۀ مدیریت انرژی است که میزان مجاز مصرف انرژی را بر اساس نیاز سرور  تعیین می‌کنند. به عنوان مثال تکنولوژی Intelligent Power Node Manager  امکان تنظیم حداکثر برق مصرفی در سرور را بر اساس بار کاری و نیاز سازمان‌ها  فراهم می‌کند. به علاوه با پیکربندی نرم‌افزار BIOS  می‌توان تنظیمات مربوط به حالت‌ استندبای، CPU و GPU را کنترل نموده و استهلاک انرژی را به حداقل رساند.
  2. راهکار پیشنهادی دوم، استفاده از قطعات و تجهیزات سخت‌افزاری کارامد است که نیاز به انرژی الکتریکی کمتری دارند؛ زیرا این قطعات نقش اصلی را در عملکرد سرور ایفا می‌کنند و در صورتی‌که کارایی و بهره‌وری این قطعات به دلایلی پایین باشد، سرور در اجرای عملیات خود با اختلالاتی مواجه خواهد شد و در نتیجه هزینه‌های تامین انرژی بیشتر می‌شود.

نتیجه‌گیری

سرورهای HPE چقدر برق مصرف می‌کنند؟ پس از مطالعه و بررسی دقیق ویژگی‌های سرور HPE، دریافتیم که میانگین مصرف برق آن‌ها در در شرایط عادی در بازه 300 الی 500 وات قرار دارد که این عدد بسته به شرایط ممکن است زیادتر از این مقدارهم باشد. امکانات پیشرفتۀ این محصول در برخورداری از تجهیزات به‌روز و باکیفیت ، به‌کارگیری تکنولوژی‌های مدیریت هوشمند انرژی و استفادۀ بهینه از نرم‌افزارها از جمله عواملی است که می‌تواند مصرف برق را تا حد چشم‌گیری کاهش دهد و با کاهش هزینه‌های انرژی و ارتقای پایداری محیط زیست، منجر به افزایش فروش سرور HPE شود.

امتیاز دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed