نحوه نصب سرور HPE در رک

نحوه نصب سرور HPE در رک

مقالات
بدون دیدگاه

سرور HPE یکی از بهترین و منحصر به فردترین سرور های موجود در دنیا هستند که توسط شرکت HPE طراحی و تولید می ‌شوند. این سرور پرفروش به صورت رکمونت مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل تنوع و کیفیت فوق العاده از نظر نرم‌ افزار و سخت ‌افزار قابلیت ‌های بسیار متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است که بدانید انواع سرور HPE دارای قدرت سخت‌افزاری متفاوت و مختلفی هستند و همین امر سبب شده که امکانات و ویژگی‌های متنوعی نیز داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی نحوه نصب سرور HPE در رک بپردازیم، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سرور و نحوه نصب و استفاده از آن می‌ توانید به کارشناسان واحد فروش نت پرداز مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید : خرید سرور HPE

 

اقدامات لازم پیش از نصب سرور 

در سال های اخیر پیشرفت تکنولوژی سبب شده که تجهیزات مختلف با قابلیت ‌های متفاوت به بازار عرضه شوند،  البته استفاده از این تجهیزات نیاز به دانش و آگاهی خاصی دارد و همین امر سبب شده که متخصصین زیادی در این زمینه فعالیت کاری خود را آغاز نمایند. با توجه به پیشرفته بودن این تجهیزات نمی ‌توان بدون هیچ گونه آگاهی در جهت نصب و راه‌ اندازی آن ها اقدام کرد؛ اگر هم دانش و اطلاعات مربوط به چگونگی نصب سرور HPE در رک را دارید بهتر است تمام مراحل را گام به گام و با دقت کامل انجام دهید.

در گام اول به سراغ محل و مکانی بروید که قصد دارید رک را در آنجا نصب کنید، وجود یک مکان مخصوص برای این کار از اهمیت خاصی برخوردار است؛ مخصوصاً اگر در محل کار یا زندگی اتاق سرور ندارید. در ابتدا یک محیط کاملاً مجزا را برای نصب رک ایجاد کنید؛ دقت داشته باشید با توجه به اینکه پس از نصب رک به سادگی نمی‌ توانید آن را جابجا کنید پس انتخاب یک محیط کاملاً مجزا و مناسب پر اهمیت به شمار می‌آید.

یکی از مهمترین نکاتی که در زمان انتخاب اتاق نگهداری رک باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اتاق مذکور باید حتماً قفل داشته باشد تا بتوان از امنیت رک مطمئن بود، همچنین باید محیطی را برای این کار در نظر بگیرید که پنجره نداشته باشد یا در صورت وجود پنجره  به هیچ عنوان رک را نزدیک به آن قرار ندهید. هرگونه نور و گرما منجر به بالا رفتن دمای رک  خواهد شد از این رو وجود پنجره در روز های گرم تابستانی می ‌تواند یک خطر به شمار آید.

لازم است بدانید که انواع تجهیزات رکمونت به واسطه عملکرد سریع و قدرتمند حرارت و دمای زیادی از خود خارج می کنند به همین دلیل برای کاهش دمای مذکور به خنک کننده‌ ها نیاز دارید. استفاده از خنک کننده های قوی  باید بر اساس استاندارد و اصول مناسب طراحی و بکار گرفته شود. به خاطر داشته باشید که علاوه بر وجود خنک کننده‌ ها در اتاق هیچگونه وسایل گرمایشی نباید وجود داشته باشد به طور کلی بهتر است یک اتاق خالی چهار دیواری برای نصب انتخاب کنید.

پس از اینکه از استاندارد های لازم برای محیط قرارگیری رک اطمینان حاصل شد بهتر است به سراغ انتخاب نوع رک بروید. همانطور که می ‌دانید مدل‌ های متفاوتی از این تجهیزات به بازار عرضه می ‌شود که دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد. در صورتی که فضای کافی برای نصب سرور HPE در رک را ندارید می ‌توانید به سراغ مدل‌ های دیواری بروید البته به خاطر داشته باشید که در صورت وجود فضای کافی برای نصب این تجهیزات بهترین انتخاب تهیه و خرید سرور های رک ایستاده است.

یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش درآمد نحوه نصب سرور HPE در رک؛ آشنایی با ابعاد آن است. به خاطر داشته باشید برای اینکه بتوان یک رک سازگار و استاندارد را انتخاب کرد باید حتماً ابعاد سرور از نظر طول عرض عمق ارتفاع مورد بررسی قرار بگیرد، بدانید. رک ‌ها دارای عرض و ارتفاع مشخصی هستند و معمولاً تفاوت نمونه ‌های متنوع آن بر سر عمق این تجهیزات است که با توجه به ریل و قفسه قابل تنظیم خواهد بود. برای اینکه بتوان ابعاد رک را مورد بررسی قرار داد باید از واحد اندازه‌گیری U یا یونیت استفاده کرد، هر یونیت برابر است با ۴.۴۴۵ سانتی‌متر است. رک ‌های دیواری ۵ تا ۱۲ دارای یونیت هستند در حالی که این عدد در رک ‌های ایستاده  این مقدار از ۱۲ تا ۴۷ قابل تغییر است.

 

مهمترین نکات پیش از نصب سرور HPE در رک

مهمترین نکات پیش از نصب سرور HPE در رک

پس از آشنایی کامل با اقداماتی که پیش از نصب سرور HPE در رک باید به مورد توجه قرار بگیرد، لازم است که با نکات مهم در زمان نصب نیز آشنا شوید. بررسی این نکات تاثیر زیادی در نصب ساده و آسان دارد. بهتر است بدانید که این اطلاعات می تواند جزئیات زیادی در اختیار شما قرار دهد، این نکات شامل موارد زیر هستند:

بدون شک اولین و مهم ترین نکته ای که در زمان نصب سرور باید مورد توجه قرار بگیرد، قرار دادن سنگین ترین تجهیزات در قسمت زیرین قفسه است. در واقع اقدام اول شما باید مربوط به ایجاد یک پایه قوی و مستحکم است، دقت داشته باشید که سنگین شدن بخش زیرین در رک های بلند مانع از سقوط آن می شود. به طور کلی این فرمول را برای ایجاد رک ها در نظر بگیرید که تجهیزات سنگین در قسمت زیرین قرار بگیرند و اقلام سبک تر را در قسمت بالایی قرار دهید.

از دیگر موارد مهم، قرار دادن هر قطعه در بخش های خاص مربوطه است، همچنین در نظر داشته باشید که اگر در آینده قصد افزودن یک بخش یا قطعه جداگانه را دارید حتما این فضای لازم برای نصب آن را خالی بگذارید. وجود یک فضای خالی مشخص به شما کمک می کند تا به سادگی بتوانید در هر زمان تجهیزات خود را آپدیت کنید.

اگر قصد نصب سرور  را دارید اما اطلاعات زیادی درباره چگونگی نصب و راه اندازی آن ندارد پیشنهاد میکنیم به سراغ افراد حرفه ای در این زمینه بروید. این افراد می توانند اطلاعات کامل و جامع در اختیار شما قرار بدهند، مشورت با افراد ماهر در زمان نصب و راه اندازی به شما کمک می کند تا بتوانید تمام مراحل را با جزئیات انجام دهید. دقت داشته باشید که هر گونه اشتباه و خطا در زمان نصب و راه اندازی ممکن است خساران پر هزینه ای برای شما به همراه داشته باشد.

یک نمونه از نحوه قرارگیری تجهیزات در رک مورد نظر خود ترسیم کنید تا در زمان نصب بتوانید به سادگی هر بخش را در فضای مشخص شده قرار دهید. این کار باعث می شود تا بهترین پیکربندی را انجام داده و از هدر رفتن بیهوده زمان جلوگیری کنید. ترسیم نمودار رک به شما کمک می کند تا بتوانید هر قطعه را با توجه به فضایی که نیاز دارد در یک محیط خاص قرار دهید، با اینکار می توانید از میزان فضای مورد نیاز اطلاع داشته باشید.

آخرین نکته ای که برای نصب سرور HPE باید مورد بررسی قرار بگیرد این است که پیش از هر اقدامی کلیه تجهیزات و لوازمی که برای نصب و راه اندازی نیاز دارید، فراهم کنید. با این کار در زمان نصب تمام وسایل مورد نیاز در اختیار شماست و نیاز نیست برای یافتن هر وسیله زمان زیادی را صرف کنید. پیچ، مهره، واشر و … از لوازم ضروری به شمار می آید که وجود آن ها برای ایجاد یک رک مطمئن و کاربردی الزامی است.

نکاتی که باید قبل از نصب سرور در رک در نظر بگیرید 

هنگام نصب سرور در رک، دو گزینه برای انتخاب دارید:

  1. رک‌های سرور از پیش ساخته شده: این رک‌ها برای سرورهایی که از پیش پیکربندی شده‌ هستند، طراحی و ساخته می‌شوند که عمدتاً ابعاد و اندازهای‌ آن‌ها استاندارد و متناسب با سرورهای هر برند است. برای نصب آسان سرور در رک که نیاز به کار زیادی ندارد، یک رک سرور از پیش پیکربندی شده و آماده کنید. ابعاد آن‌ها معمولاً استاندارد و برای بیشتر انواع تجهیزات مناسب است. با این‌حال بسته به برند، اندازه و مواد به کار رفته در آن قیمت‌شان می‌تواند متفاوت باشد. 

نصب سرور5

  1. رک‌های سرور سفارشی: این رک‌ها برای مشتریان خاص که قفسه‌های با ابعاد سفارشی نیاز دارند، به‌طور انحصاری تولید و ساخته می‌شود. رک‌های سرور سفارشی با توجه به ابعاد خاص مشتری ساخته می‌شوند و معمولاً اهداف منحصر‌به‌فردی دارند. به‌عنوان مثال، قفسه‌های سفارشی می‌توانند دارای ارتفاع، عرض و عمق غیر استاندارد یا سوراخ نصب سفارشی و از نوع ریلی باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند ضد آب یا گرد‌و‌غبار یا ضد ضربه باشند.

نکته دیگری که باید در نصب سرور در رک بدانید ابعاد سرور است. ابعاد سرور شامل عرض، ارتفاع و عمق می‌شود. با دانستن این ابعاد می‌توانید یک رک مناسب برای سرور خود انتخاب کنید. البته ارتفاع و عرض رک‌های موجود در بازار یک ابعاد مشخص و استاندارد است و تنها عمق در بین رک‌ها تغییر می‌کند که با استفاده از ریل و قفسه قابل تنظیم خواهد بود.

واحد اندازه گیری رک یونیت است و با عدد U مشخص می‌شود و هر یونیت دارای فضای عمودی 1.75 اینچ (44.45 میلی‌متر) و برابر با سه سوراخ روی قفسه است. رک‌های موجود در بازار به دو شکل دیواری و ایستاده وجود دارد که رک‌های دیواری عمدتاً شامل 5 تا 12 یونیت و رک‌های ایستاده 12 تا 47 یونیت هستند و می‌توانید براساس استاندارد یونیت سایز رک را به‌ دست بیاورید.

معمولاً یک رک با اندازه کامل 42U است، به این معنا است که 19 اینچ تجهیزات را در خود جای می‌دهد. با این حال، همیشه ایده خوبی است که فضای اضافی برای مدیریت کابل افقی یا تجهیزات اضافی که ممکن است در آینده اضافه شود باقی بگذارید. عرض معمولاً مطابق با EIA-310 استاندارد شده و عمق استاندارد قفسه حدود 42 اینچ است.

به‌عنوان مثال شاسی سرور DL 380 G10 دارای ارتفاع 2 رک، عمق 26.75 اینچ است و در رک‌های استاندارد 19 اینچی  قرار می‌گیرد اما شاسی سرور DL 360 G10 دارای ارتفاع 1 رک و عمق 27.83 اینچ است و می‌توانید در رک‌های استاندارد 19 اینچی قرار دهید. اما برای مدیریت کارآمد از فضا بهتر است برای نصب این سرور از ریل استفاده کنید. بنابراین اگر قصد نصب سرور در رک را دارید در هنگام خرید سرور hp و دیگر برندها حتماً ابعاد آن را برای خرید رک استاندارد در نظر بگیرید. 

 

نصب سرور HPE در رک

پس از آشنایی با نکاتی که به عنوان مهم ترین موارد قبل از نحوه نصب از آن ها یاد شد، بهتر است بدانید که نصب و راه اندازی این تجهیزات بر اساس استاندارد های خاصی انجام می شود و تمام مراحل آن باید گام به گام پیش برود، این مراحل شامل موارد زیر است:

در مرحله اول باید بخش های مختلف سرور و رک را مورد بررسی قرار دهید و پس از یافتن دسته ها آن ها را آزاد کنید، آزادسازی دسته های مخصوص با هدف جدا کردن سرور از رک انجام می شود.

گام دوم به جدا سازی سرور از رک اختصاص دارد، در این مرحله باید سرور را از رک جدا و آن را بیرون بکشید.

مرحله سوم نیاز به تمرکز زیادی دارد و باید بدنه سرور HPE درست روی ریل های کنار قرار بگیرد و با یک فشار آرام آن را به عقب بفرستید. این کار باعث می شود تا سرور به درستی در سر جای خود قرار بگیرد و شرایط برای ایجاد اتصالات لازم فراهم شود.

پس از نصب سرور HPE و قرار گرفتن آن در محفظه تعبیه شده می بایست دسته های مخصوص را که در ابتدا جدا کردید؛ مجددا در جای خود قرار دهید.

در صورتی که قصد جدا سازی سرور HPE از رک را داشتید، موارد فوق را به درستی تکرار کنید.  البته با این تفاوت که برای جدا سازی این تجهیزات از هم باید کلیه اتصالات کابل را از هم باز کرده تا بتوانید به راحتی سرور را از محفظه بیرون بکشید.

 

آشنایی با برخی اقدامات برای نصب سرور HPE در رک

نحوه راه اندازی رک برای نصب سرور

برای این‌که بتوانید به راحتی فرآینده راه‌اندازی رک سرور را انجام دهید، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1: عمق قفسه را تنظیم کنید

بسیاری از رک‌های سرور دارای عمق قابل تنظیم هستند که برای طیف وسیعی از تجهیزات مناسب است. عمق با یک مکانیزم کشویی تنظیم می‌شود که کاربران می‌تواند دقیقاً متناسب با تجهیزات خود عمق را تنظیم کنند. برای این کار ریل بیرونی و براکت عقب را مشخص کنید. ریل بیرونی سوراخ‌هایی دارد و براکت عقب دارای شکافی است که می‌توان پیچ‌های سر صاف را روی آن تنظیم کرد. همچنین برای تنظیم عمق قفسه، براکت عقب را روی براکت یا قفسه ریلی بیرونی بلغزانید تا با عمق تجهیزات موردنظرتان مطابقت داشته باشد. 

نصب سرور 4

مرحله 2: ریل های سرور را نصب کنید

پس از تنظیم عمق، باید ریل‌ها و قفسه‌های سرور را روی هم نصب کنید. دستورالعمل نصب ریل‌ها به نوع قفسه (رک) مورد استفاده، مکانیسم نصب و نوع سوراخ بستگی دارد. برخی از تولیدکنندگان ریل‌هایی تولید می‌کنند که فقط با استفاده از گیره‌ها به قفسه متصل می‌شوند، در حالی که برخی دیگر سوراخ‌هایی را روی فلنج یا بیرون بندفلزی ایجاد می‌کنند که باید با پیچ و مهره بسته شوند. (شکل 2). به‌عنوان مثال، رک‌هایی که سوراخ‌های مربعی دارند از مهره‌های رک برای سفت کردن ریل استفاده می‌کنند. همچنین ریل را با توجه به ارتفاع تجهیزات تنظیم کنید. یک یونیت (1U) برای یک واحد رک و معمولاً همراه با سه سوراخ است. بعد از تنظیم ریل و رک کلیه اتصالات را محکم کنید و مطمئن شوید که قفسه تحمل نگه‌داری وزن تجهیزات را دارد.

ریل‌هایی که به طور خاص برای کار با سرورهایی مانند HP و Dell طراحی شده‌اند دارای پیچ‌های شانه‌ای هستند. این پیچ‌ها از کناره‌های سرورها بیرون می‌آیند، شبیه دستگیره‌های کوچک هستند و به شیار j ریل متصل می‌شوند تا آن را در جای خود قفل کنند. سپس به‌گونه‌ای قرار می‌گیرند که هیچ فلزی در بالا یا پایین سرور وجود نداشته باشد. 

مرحله 3: ریل های داخلی را به تجهیزات وصل کنید

در قدم بعدی باید ریل‌های داخلی را به سرور و سایز تجهیزات متصل کنید. ساده‌ترین روش برای انجام این کار این است که سخت‌افزار را روی یک سطح صاف قرار دهید و ریل‌های داخلی را با استفاده از پیچ‌های موجود در کیت رک به سرور متصل کنید.  پس از اتصال مطمئن شوید که هر ریل به خوبی با پیچ و مهره محکم شده است، تحمل وزن دستگاه را دارد و ریل‌های داخلی به راحتی روی رک حرکت می‌کنند و تجهیزات را در جای خود نگه می‌دارند. (شکل 3)

شکل 3 نمونه‌ای از سرور با ریل‌های نصب شده

برخی از ریل‌ها مانند ریل‌های یونیورسال نیازی به نصب چیزی روی شاسی سرور ندارند. آن‌ها معمولاً با پیچ‌های انگشتی عرضه می‌شوند که تجهیزات را در سوراخ وسط واحد رک قفل می‌کند. همچنین اگر نمی‌خواهید از ریل‌های کشویی استفاده کنید یا اندازه تجهیزات با آن‌ها متناسب نیست، قفسه‌ها را نصب کنید و تجهیزات در بالای آن قرار دهید. 

مرحله 4: سرور را داخل رک قرار دهید

پس از چسباندن ریل‌ها به تجهیزات، باید آن‌ها را ثابت کنید. برای این‌کار باید ریل‌های داخلی نصب شده روی تجهیزات را با ریل‌های بیرونی که روی رک نصب شده‌اند حرکت دهید تا تراز و ردیف شوند. سپس سرور را روی ریل حرکت دهید و به آرامی آن را تا انتها به داخل فشار دهید. پس از قرارگیری سرور در انتهای ریل، دیگر تجهیزات را با براکت‌های نصب شده که در کناره‌های رک قرار دارند، محکم کنید. سپس بررسی کنید که همه چیز به درستی کار می‌کند. سرور را از رک بیرون بیاورید تا به ابتدای ریل اسلاید برسد و مطمئن شوید که هیچ کابلی پشت سرور گیر نکرده است. بعد به آرامی سرور را در جای خود قرار دهید.  

آشنایی با برخی اقدامات برای نصب سرور HPE

به خاطر داشته باشید که هر بخش به صورت جداگانه نصب خواهد شد و در مجموعه با ایجاد یک رک قوی می توان برخی نیاز های کاربران را به راحتی رفع نمود، این خش ها شامل موارد زیر هستند:

نصب پنل دسترسی یا Access Panel

برای استفاده بهینه از پنل دسترسی می بایست پس از باز کردن بخش فوقانی سرور، این قطعه را در فضایی به اندازه 1.25 سانتی متری قرار دهید. پس از جای گذاری قطعه در بخش مشخص شده، پس از بسته شدن درب؛ قطعه در محیط مورد نظر جای میگیرد. دقت داشته باشید که پیچ و مهره های باز شده مجددا باید در سرجای خود بسته شوند.

مدیریت پنل عقب

برای این کار ابتدا باید به سراغ بخش مدیریت کابل رفته و آن را از رک جدا نمایید. پس از جداسازی زمان آزاد کردن کامل ها است

جدا سازی فن کیج و هات پلاگ

در ابتدای امر باید سرور را خاموش کنید، به هیچ عنوان این کار را در زمان روشن بودن سرور انجام ندهید.پس از خاموش کردن سرور به سراغ کابل منبع تغذیه رفته و آن را جدا نمایید، حالا امکان بیرون کشیدن سرور فراهم است. با جدا کردن پنل دسترسی از بدنه کیس امکان دسترسی به فن کیج فراهم شده و می توانید آن را بیرون بکشید. در این حالت به فن های هات پلاگ نیز دسترسی پیدا می کنید.

نصب و جدا کردن PCI Riser

پس از خاموش کردن سرور و جداسازی کابل تغذیه می توانید بدنه اصلی سرور را بیرون بکشید. پس از آن پنل دسترسی را نیز جدا کنید تا بتوانید به PCI Riser دسترسی داشته باشید و کلیه اقدامات نصب و جدا سازی را روی آن اعمال کنید. برای نصب این بخش، پس از اینکه بتوانید از سرور استفاده نمایید تمام مراحل عنوان شده را از آخر به اول انجام دهید.

نصب برد توسعه

سرور را خاموش و از جداسازی کابل تغذیه اطمینان حاصل کنید. پس از بیرون کشیدن سرور از رک، دسترسی به پنل دسترسی برای شما امکان پذیر است که می توانید کیج PCI Riser را نیز جدا و برد توسعه را در محل مورد تعبیه شده نصب و وصل نمایید. دقت داشته باشید که تمام کابل ها باید وصل شده و مجددا اقداماتی که از ابتدا انجام داده اید؛ از آخر به اول مراحل را طی نمایید.

نصب و جداسازی تونل باد

سرور را خاموش، کابل تغذیه را جدا، سرور را بیرون کنید و در پنل دسترسی تونل باد را به بخش تعبیه شده، متصل کنید. برای جدا سازی نیز دقیقا همین اقدامات را انجام داده و تونل باد را از نقطه متصل شده جدا کنید.

نکات مهم هنگام نصب سرور HPE در رک

همانطور که عنوان شد سرورها گرمای زیادی از خود ساطع می کنند از این رو باید راه عبور جریان هوا فراهم باشد تا در حین کار گرمای ایجاد شده به راحتی عبور کند. نصب غلط سرور ها و بسته شدن مسیر عبور و مرور جریان هوا باعث خفه شدن سرور شده و اختلالات زیادی در عملکرد آن ایجاد می کند.

دمای رک به طور طبیعی افزایش پیدا می کند و دلیل آن نیز عملکرد صحیح این تجهیزات است، البته که اگر سرورها در رک های بسته و به همراه دیگر سرور ها نصب شود بدون شک باید انتظار افزایش دما را داشت. برای اینکه گرمای ایجاد شده تاثیرات منفی در عملکرد تجهیزات نداشته باشد باید از خنک کننده ها استفاده کرد.

گاهی ممکن است بنا به دلایل متفاوت به نصب سرورها در رک های مختلف نیاز شود که این اقدام در ابتدا ساده به نظر می رسد. در واقع نصب این تجهیزات چندان سخت نیست اما مدیریت آن نیاز به دانش و آگاهی زیادی دارد. با توجه به این که تمام رویه های نصب، راه اندازی و نگهداری از انواع سرور HPE به یک شکل است پس می توانید با رعایت نکات و استاندارد های عنوان شده راه امن و مطمئن برای نگهداری از این تجهیزات انتخاب کنید.

 

پیشنهاد میکنیم این مطالب را هم مطالعه نمائید ؛

 

جمع بندی

نصب سرور HPE در رک یک اقدام کاملا هوشمندانه است که تجربه های جدید و جذاب را در اختیار کاربران قرار می دهد. به طور کلی استفاده از هرگونه تجهیزات پیشرفته نیاز به دانش و آگاهی خاصی دارد و سپردن کار به دست کاردان متخصص می تواند شما را زودتر به اهدافتان برساند. اگر شما هم جز این افراد برای خرید سرور hp هستید پیشنهاد می کنیم با مراجعه به مجموعه های کاربردی مانند نت پرداز اطلاعات کامل در این باره را به دست آورید.

5/5 - (2 امتیاز)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید