بررسی روش های خرید انواع سرور

بررسی روش های خرید انواع سرور

مقالات
بدون دیدگاه

انواع سرور hp بر اساس معیار های خاصی تقسیم بندی می شوند که در زمان خرید به عنوان یکی از نکات اصلی به شمار می آید. اینکه سرور چیست و خرید انواع آن بر چه اساسی صورت میگیرد از مهم ترین نکاتی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت، اما پیش از آن لازم است با ویژگی و کاربرد های این تجهیزات آشنا شوید.

در واقع انواع سرور ها با قابلیت و کاربرد های متفاوتی به بازار عرضه می شوند و می توانند نیاز شرکت ها و کمپانی های بزرگ را برطرف کنند، برای خرید این تجهیزات باید به وب سایت های معتبر مراجعه کنید، نت پرداز به عنوان یکی از معتبر ترین مجموعه های ارائه دهنده انواع سرور امکان خرید بهترین تجهیزات را برای شما فراهم می کند.

سرور چیست؟

به مجموعه ای از تجهیزات کاربردی گفته می شود که با ایجاد یک بستر مناسب امکان اتصال و دریافت خدمات از شبکه های جهانی را برای کاربران و گیرنده ها فراهم می کند. این تجهیزات را می توان کامپیوتر های قدرتمندی معرفی کرد که در طول شبانه روز به اینترنت پر سرعت متصل هستند و شرایطی را فراهم می کنند تا کاربران بتوانند وارد کردن درخواست در گیرنده های خود به راحتی به اینترنت متصل شوند.

این تجهیزات قابلیت پشتیبانی چند سایت را دارند، به بیان دیگر می توانند به سادگی میزبانی برای چندین سایت باشند. اهمیت وجود سرور ها برای کاربران و ایجاد بستری برای دریافت خدمات اینترنتی سبب شد که کمپانی های بزرگ با هدف جلب توجه کاربران برای کسب سود بیشتر اقدام به تولید سرور کنند، بدون شک همین امر سبب شده که خرید انواع سرور با برند مختلف نیاز به بررسی های کلی درباره مشخصات آن ها دارد.

معرفی سرور ها

یکی از مهم ترین نکات به عنوان راهنمای خرید سرور آشنایی با انواع آن است، در واقع این تجهیزات بر اساس معیار های خاصی گروه بندی می شوند که از مهم ترین آن می توان به شکل ظاهری و ماهیت آن ها اشاره کرد:

سرور فیزیکی

این مدل از سرور ها ظاهر کاملا مشابه با کامپیوتر های بزرگ و قدرتمند دارد که به واسطه داشتن تجهیزات جانبی قدرتمند قابلیت خدمت دهی به گیرنده های زیادی را دارند. در واقع سرور های فیزیکی ابر رایانه هایی هستند که در یک محیط قرار میگیرند و با ارائه خدمت به صورت 24 ساعت داده های زیادی را پشتیبانی می کنند، بدون شک همین مشخصه سبب شده که این تجهیزات نیاز به اتصالات برقی به صورت شبانه روزی دارند یعنی به هیچ عنوان نباید خاموش شوند.

از بارزترین مزایای اتصال به سرور های فیزیکی می توان به عدم نیاز به اینترنت برای دسترسی به اطلاعات وارد شده اشاره کرد، به بیان دیگر زمانی که قصد انجام هرگونه تغییر بر روی اطلاعات وارد شده در سرور را دارید، نیازی نیست که حتما به اینترنت متصل باشید. علاوه بر این هیچ فرد و کاربر دیگری نمی تواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد چرا که این اطلاعات در حافظه داخلی ذخیره می شوند، با توجه به مزایای عنوان شده انواع سرور فیزیکی یک انتخاب ایده آل برای مشاغل و کسب و کار های بزرگ به شمار می آیند.

در طراحی و تولید انواع سرورهای فیزیکی از استاندارد های متفاوتی استفاده می شود اما در نهایت عملکرد آن ها به صورت یکسان است، انواع سرور فیزیکی بر اساس شکل ظاهری شامل موارد زیر هستند:

موارد عنوان شده در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند و هر یک دارای عملکرد متفاوتی هستند، این تجهیزات از نظر عملکرد در دسته های زیر گروه بندی شده اند:

 • Web server
 • file server
 • proxy server
 • game server
سرور مجازی

با وجود این که انواع سرور مجازی نیز در زیر مجموعه سرور های فیزیکی قرار میگیرند اما این تجهیزات عملکرد کاملا متفاوت از خود به نمایش می گذارند و تمامی دسترسی ها را به صورت آنلاین فراهم می کنند. به بیان دیگر این سرور ها همان سرور های فیزیکی هستند که به چند فرستنده های کوچکتر تبدیل شده و از قیمت کمتری نیز برخوردار هستند، گفتنی است که این تجهیزات میزان برق کمتری نیاز دارند و همین امر سبب شده که خرید آن ها مقرون به صرفه تر باشد.

بررسی ویژگی های انواع سرور

بدون شک انواع سرور های تولید شده توسط برند های معتبر در سراسر جهان از ویژگی های خاصی برخوردارند که هر یک قابلیت های خاصی را در اختیار کاربران قرار می دهند، علاوه بر ویژگی های منحصر به فرد، برخی ویژگی ها برای تمامی برند ها مشابه هستند که باعث ایجاد شباهت هایی در عملکرد این تجهیزات می شوند. قابلیت های متفاوتی به نوبه خود تاثیر به سزایی در کارایی انواع سرور می شود و شامل موارد زیر هستند:

 • استفاده از منابع و تجهیزات سخت افزاری به صورت کاملا انحصاری
 • امکان ارتقا سخت افزار موجود و افزایش تجهیزات بیشتر
 • قابلیت انجام محاسبات و پردازش اطلاعات با دقت بالا
 • امکان برقراری اتصال اینترنت به صورت دائمی
 • تسریع در عملکرد و کارایی تجهیزات
 • امنیت اطلاعات در سطوح بالا

موارد عنوان شده به نوعی ویژگی های عمومی به شمار می آیند که به کاربران امکانات و قابلیت های متفاوتی می دهند، این تجهیزات به دلیل داشتن عملکرد فوق العاده امکان اتصال به اینترنت و استفاده از شبکه جهانی به صورت شبانه روزی را فراهم می نمایند.

نکات مهم در زمان خرید انواع سرور

با وجود اینکه سرور ها قابلیت های متفاوتی دارند و در بخش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند اما در نهایت برای خرید هر یک از این تجهیزات باید به نکات زیادی توجه کنید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکانات امنیتی
 • بازیابی اطلاعات
 • حفاظت از داده ها
 • پشتیبانی از اطلاعات

با توجه به این که سرور ها منبع بزرگی از اطلاعات کاربران را در خود ذخیره سازی می کنند پس باید به بخش حافظه داخلی آن و پشتیبانی از اطلاعات توجه زیادی داشته باشید. معمولا برای ذخیره سازی داده ها از حافظه درونی +استفاده می شود و در این حالت باید به نوع دیسک و ظرفیت آن توجه کنید.

بررسی کاربرد انواع سرور

یکی از مواردی که باعث دسته بندی انواع سرور می شود تنوع کاربرد آن ها است، با توجه به این که انواع سرور ها از نظر کاربرد دارای مدل های متفاوتی هستند پس بدن شک قابلیت های زیادی در اختیار کاربران قرار می دهد.  به طور کلی کاربرد این تجهیزات در موارد زیر خلاصه می شود:

File

در کسب و کار هایی که پای انواع سرور در میان است برای اینکه بتوان اطلاعات را به درستی و با حفظ امنیت در اختیار مدیران قرار داد از  فایل سرورها استفاده می کنند. با کمک این تجهیزات تبادل اطلاعات از طریق اینترنت و به سادگی شکل می گیرد و تمامی فایل ها به درستی مدیریت می شوند.

Email

گاهی ممکن است ارتباط میان افراد یک سازمان یا مجموعه از طریق ارسال ایمیل صورت پذیرد به همین دلیل ایمیل سرور با قابلیت تبادل و ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار میگیرد.

Proxy

برای ایجاد ارتباط بین کلاینت و سرور از قابلیت پروکسی سرور استفاده می شود، در واقع این امکانات اطلاعات را در یافت و آن را بین دو طرف رد و بدل می کند. از دیگر وظایف آن می توان به بررسی فایل ها و اشتراک گذاری آن ها میان کاربران را نام برد.

Database

این سرور انتخاب ایده آل برای کمپانی های بزرگ است که نیاز دارند اطلاعات عمومی بدون مشکل و با هماهنگی لازم بین اعضای سازمان اشتراک گذاری شوند؛ در واقع این سرور به عنوان یک نرم افزار سیستمی در اختیار کارمندان قرار گرفته و وظیفه مدیریت و کنترل اطلاعات رد و بدل شده را دارد و در صورت بروز هرگونه مشکل در کمترین زمان ممکن آن را برطرف می کند.

 Application

این مدل از انواع سرور شباهت کاربردی زیادی به دیتابیس دارد، در واقع اپلیکیشن ها با قرار گرفتن روی میزبان نصب شده و پس از آن بر در شبکه توزیع می شوند.

Media

برای اینکه بتوان فایل های رسانه ای را در سازمان به اشتراک گذاشت از سرورهای مدیا استفاده می شود، بر این اساس نیازی نیست که کاربران برای دریافت هر فایل رسانه ای به اینترنت متصل باد بلکه به سادگی می توانند آن را بر روی شبکه بردارند.

آشنایی با  سرور ها

همانطور که عنوان شد سرور ها تجهیزات ابر حرفه ای و قدرتمندی هستند که بر روی آن ها چندین سایت وجود دارد، این تجهیزات به صورت دائم به اینترنت متصل هستند و می توانند کلاینت ها را به شبکه جهانی متصل کنند. سرور ها نیاز به نام به خصوص دارند و این که باید تجهیزات جانبی برای اتصال به آن ها فراهم باشد. انواع سرور در شبکه در دسته بندی های متنوعی قرار می گیرند، به عنوان مثال سرور وب دارای زیر مجموعه هایی مانند مایکروسافت، انجین ایکس و آپاچی است و با ورود شما بخ اینترنت و مراجعه به وب سایت های مختلف در واقع در حال استفاده از سرور وب هستید.

البته انواع سرور بر اساس سخت افزار نیز گروه بندی های خاص خود را دارد، در واقع این دسته بندی با توجه به میزان منابع سخت افزاری است که در اختیار کاربران قرار میگیرد و شامل موارد زیر هستند:

سرور اشتراکی

اگر به دنبال خرید سرور با قیمت مناسب هستید به سراغ Shared server بروید چرا که تمامی منابع آن در میان کاربران به اشتراک گذاشته می شود. عملکرد این سرور به گونه ای است که هر چند سایتی که بر روی آن قرار می گیرند می توانند به صورت مشترک از خدمات و امکانات آن استفاده کنند.

سرور مجازی

با خرید این سرور منابع بیشتری در اختیار شما قرار میگیرد چرا که میزبان وب سایت های کمتری است و همین امر باعث بهبود عملکرد آن و دسترسی های بیشتر خواهد شد.

سرور اختصاصی

همانطور که از نام آن پیداست این سرور به صورت اختصاصی در اختیار یک سایت قرار میگیرد و منابع آن منحصر به یک سایت است معمولا سازمان های مهم و شرکت های بزرگ از  این سرور برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده می کنند.

بهترین کمپانی های تولید کننده انواع سرور

پس از مطالب عنوان شده درباره انواع سرور از نظر شکل ظاهری، عملکرد، ارتباط، شبکه بندی و … بهتر است با برترین تولید کنندگان این تجهیزات نیز آشنایی پیدا کنید. به طور کلی شرکت های زیادی در زمینه تولید این تجهیزات فعالیت می کنند که نام هر برند در زمان خرید انواع سرور بسیار تاثیر خواهد بود، سرور Dell، سرور HP، سرور Hpe و…. از مهمترین برندهای تولید کننده این تجهیزات هستند.

هر برند در تولید تجهیزات خود قابلیت های متفاوتی را به کار می برد که بخشی از آن ها به صورت عمومی در تمامی سرور ها استفاده می شود این در حالی است که برخی دیگر از عملکردهای انواع سرور ها به صورت انحصاری و تنها برای یک برند مورد استفاده قرار میگیرد.

قیمت و خرید انواع سرور

با توجه به این که انواع سرور در مدل های متفاوتی تولید و کاربرد های مختلفی دارند نمی توان یک قیمت واحد برای آن ها مشخص نمود، علاوه بر این برند های متفاوت در سراسر دنیا با توجه به نوع کاربرد سرور و هزینه های تولید آن قیمت های متفاوتی برای این محصول در نظر می گیرند. برای خرید انواع سرور پس از اینکه تمامی معیار های خود را بررسی کردید بهتر است از میان برند های معروف و معتبر تجهیزات مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید. برای اطلاع از قیمت های به روز این تجهیزات می توانید به فروشگاه های معتبر مراجعه یا از طریق وب سایت هایی که در این زمینه به صورت حرفه ای فعالیت می کنند اقدام نمایید.

جمع بندی

خرید انواع سرور یکی از اقدامات اولیه در زمان راه اندازی کسب و کار حرفه ای است، اگر نیاز به هماهنگی و مدیریت بدون نقص برای به اشتراک گذاری داده های سازمانی دارید انتخاب و خرید سرور اقدام منحصر به فرد و عالی به شمار می آید. این تجهیزات بر اساس کاربرد های متفاوت به شکل های مختلف تولید می شوند و سازمان ها و حتی کسب و کار های کوچک نیز که قصد استفاده از آن ها را دارند باید در ابتدا نوع و سپس کاربرد آن را مشخص نمایند.

چنانچه اطلاعات زیادی درباره خرید انواع سرور و عملکرد متفاوت آن ندارید پیشنهاد می کنیم به سایت نت پرداز مراجعه کنید، در این مجموعه افراد حرفه ای فعالیت دارند که می توانند تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند همچنین با ارائه مشورت های لازم شما را در خرید بهترین سرور راهنمایی کنند.

https://netpardaz.com/

 

5/5 - (2 امتیاز)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید